Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Smršťující se pružina

Velká koalice v Praze oslabuje vládu

Experti tvrdí už léta, že veřejný život se odehrává v opakujících se cyklech. Pakliže by bylo Česko zkušební laboratoří, jestli toto pravidlo platí, pak jsme prokázali, že ano. Téměř na den přesně po jedenácti letech, kdy byla zveřejněna výzva Děkujeme, odejděte reagující na účelové spojenectví ODS a ČSSD, uzavřely tyto strany koalici pro vládu v hlavním městě. A nejen v něm. Zdá se, že obě politická uskupení jsou propojena jakousi pružinou, která způsobuje, že čím dále se od sebe sociální a občanští demokraté dostanou, tím rychleji a blížeji se nakonec k sobě zase přimknou. A právě teď jsme ve fázi smršťování.

Sejde z očí…

Tento efekt má své důsledky. Je například nepochybné, že vztahy v celorepublikové vládní koalici se stále výrazněji vyhrocují. Občanští demokraté ve většině měst vyšachovali politiky partnerské TOP 09 z vedení radnic a mnohdy přitom dali přednost právě ČSSD. Často navíc s odůvodněním, že TOP 09 „nerozumějí“, nepovažují ji za „čitelnou“, „pravicovou“ a kdovíco ještě. Řada komentátorů sice říká, že tato situace vlastně TOP 09 vyhovuje, protože se z ní v opozici stane zásadová a nenamočená strana, nicméně to není tak docela pravda. Vedení strany si uvědomuje, že sejít z očí znamená i sejít z mysli (na komunální úrovni se opozici nevěnuje tolik pozornosti jako na té parlamentní). Být čtyři roky na důležitých radnicích v roli pozorovatele je pro začínající stranu velmi…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.