Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Společnost

Terapie beze slov

Lidé jsou studení, lysí a nudní, kdežto zvířata teplá, chlupatá a zábavná. Jako oficiální definice fenoménu nazývaného ve světě Animal-Assisted Therapy (AAT), tedy terapie za zvířecí asistence, by taková věta asi neobstála, ale v zásadě sedí. Zvířata dokážou mnoha nemocným stejně jako lidem s fyzickým nebo mentálním postižením pomoci způsobem, který kolegové z rodiny Homo sapiens prostě nezvládají.

Blahodárný efekt mazlení s domácím zvířectvem zná lidstvo od pradávna, prvním klinicky uznaným zvířecím terapeutem v dějinách se ovšem stal až yorkshirský teriér Smoky, který za druhé světové války obveseloval zraněné vojáky v americkém armádním lazaretu na Filipínách. Jeho přítomnost měla na stav pacientů natolik pozitivní vliv, že jej posléze zaměstnal Charles Mayo, zakladatel slavné Mayo Clinic, a Smoky si ve zdravotnictví odsloužil celkem dvanáct let.

Z náhodného experimentu se posléze vyvinul sofistikovaný systém, v němž se dnes kromě psů využívá koní, koček, ale i delfínů nebo slonů. A stejně široké je spektrum klientů, kteří služeb zvířat využívají – od dětí a dospělých s různým mentálním a fyzickým postižením,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].