Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Politika

Strážci korupce

Elitní policejní jednotka pro boj s mocnými úplatkáři je ochromena a není to náhodou

V neoznačeném šedivém domě v pražské Celetné ulici se píše jedno z nejnapínavějších dramat současného Česka. Nebo možná spíš: mělo by se psát. Nenápadný dům totiž skrývá mocnou policejní jednotku – útvar pro boj se závažnou finanční kriminalitou, špinavými penězi a korupcí. Muži a ženy procházející tu po chodbách s ostražitým výrazem ve tváři mají na bedrech úkol, který rozhodl nedávné volby: zkrotit klientelismus a úplatkářství, jehož tušená rozbujelost mezi zdejšími mocnými už většině občanů leze velmi silně na nervy.

Strany sestavující povolební kabinet jsou si toho vědomy. Trumfují se proto v nápadech, jaký „protikorupční nástroj“ ještě vymyslet a prosadit do života. Překvapivě však dosud žádný politik nepromluvil o práci policistů, v jejichž pražské centrále právě stojíme. Přitom právě protikorupční jednotka je – či měla by být – tím hlavním, a dokonce podle zákona výlučným bičem na vysoce postavené úplatkáře. Ale ten bič nefunguje. Za posledních deset let nevyřešili policisté elitního útvaru jeden jediný případ, jehož nitky se táhly do vyšších pater moci. Křiklavý neúspěch provokuje k závěru, že protikorupční jednotka se z nástroje pro rozkrývání korupce proměnila v závoj na její zakrývání. Ale kdo tahá za nitky, aby to tak bylo?

Půl na jednu a jednoho

Červený koberec v Celetné vede z vestibulu ke schodům do horních pater. Tam…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.