Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Anketa

Anketa: Jak řešit nerovnost přístupu ke vzdělání v Česku?

JIŘÍ POSPÍŠIL
děkan plzeňské právnické fakulty a krajský šéf ODS
Sociální situace nesmí být důvodem, že mladý člověk rezignuje na studium. Systém sociálního zabezpečení musí schopným, ale nemajetným umožnit studium tím, že poskytne cílené sociální dávky či státem garantované půjčky – ty budou v budoucnu splácet, ale až tehdy, když jejich příjem dosáhne určité výše. Dosavadní podpory, adresované rodičům, a nikoli studentům, by měly mířit přímo ke studentovi. Každý by měl dostat základní studijní grant 1000 Kč měsíčně, méně majetní pak doplňkový grant 2500–3000 Kč. Systém financování studia by měla tvořit stipendia, studijní spoření a studijní půjčky s nízkým úrokem garantované státem. Studijní spoření umožní například i prarodičům podpořit spořením své vnuky.

JAN VITULA
náměstek ministryně školství a vyjednavač TOP 09 
Tohoto problému jsme si vědomi. V koaličních jednáních jsme se shodli na tom, že je třeba zavést systém stipendií a půjček pro studenty tak, aby student mohl absolvovat terciární vzdělání bez ohledu na své rodinné zázemí. Také počítáme s tím, že bychom podporu, která je doposud směrována na rodiče studenta, přesměrovali na přímou podporu studujícího. To by mělo výrazně usnadnit studium komukoli, kdo bude mít zájem.

JOSEF…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.