35_uspech_R23_2010_n.jpg
35_uspech_R23_2010_n.jpg

Co jsem zažil v Arménii, bylo krásné. Ale musel jsem se vrátit…“ recituje na jevišti dvanáctiletý kluk s kufrem v ruce. Vypráví příběh dítěte uprchlíka, které se po letech vrací zpět do rodné země, kde je pro něj nakonec všechno neznámé a nepochopitelné. To, co Eda předvádí, není žádná vymyšlená literatura, je to jeho vlastní příběh, jeho život.

35_uspech_R23_2010_s.jpg
35_uspech_R23_2010_s.jpg

Eda Manukjan má své rodinné kořeny v Arménii a v Gruzii, ale na útěk z rodného města na arménsko-gruzínské hranici si samozřejmě nevzpomíná – byly mu tenkrát dva roky. „Měli jsme velký dům, zlato, peníze,“ vypráví Eda o své minulosti, „ale okradli nás, zůstal nám jenom jeden prsten.“ I když si Eda sám na tyto události nepamatuje a jeho divadelní vzpomínky jsou spíše fantazií, přesto je v jistém smyslu svědkem: „Vím od rodičů, co a jak se stalo, proto to můžu hrát,“ přibližuje Eda svoji roli.

Po první části chlapcova příběhu následuje tanec. Pět dětí a čtyři dospělí se snaží svými pohybovými kreacemi vyjádřit fenomén uprchlictví: například se pomalu vlečou v nenápadném oblečení vzadu přes jeviště, děti se přidržují dospělých za nohy. Děti totiž většinou neprchají samy, musejí jít tam, kam jdou dospělí. Někdy však musejí utíkat i ze strachu před nimi, což ukazuje například výjev, kde se děti dívají z jednoho rohu na tanec dospělých a schovávají se pod hromadou…

2010_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte