Jen pětina z padesátky velkých světových ekonomik vykázala loni kladný ekonomický růst. Teď mají ekonomové konečně lepší náladu: podle posledních odhadů se situace obrací a většina zemí se letos dočká kýženého kladného znaménka (a pro rok 2011 věští ekonomové pokles ekonomiky jen ve Venezuele, kde neradostný výhled souvisí minimálně s vývojem globální ekonomiky). Vyšší růst znamená šanci na zlomení stoupající nezaměstnanosti či menší potíže státních rozpočtů.

O síle probíhajícího oživení snad nejlépe hovoří fakt, že Mezinárodní měnový fond právě revidoval svůj výhled pro růst světové ekonomiky na rok 2010 o tři čtvrtiny procenta vzhůru. Očekávaný čtyřprocentní růst je něco, co bychom jen před pár měsíci považovali za stejně pravděpodobné jako výhru v loterii.

Je tedy čas pověsit obavy a obezřetnost na hřebík a radostně pohlížet na růžovou budoucnost? Asi ne, a to i přes skutečnost, že drtivá smršť pozitivních zpráv není žádnou mediální či politickou manipulací. Spíše se zdá, že oslava vítězství nad krizí by zejména v našich zeměpisných šířkách měla proběhnout velmi umírněně. Obezřetnost je i nadále namístě mimo jiné také proto, že za hezkými čísly pro rok 2010 stojí hluboký pokles v roce dřívějším a většina ekonomik se přiblíží k předkrizové úrovni ekonomické aktivity nejdříve o rok později.

Zase Evropa
Především minulé měsíce ukázaly na „neopravitelnou“ křehkost globální ekonomiky. Samozřejmě platí, že rozvoj…

2010_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte