Anketa: Zaslouží si Karel Gott státní vyznamenání – medaili Za zásluhy?
 

Lenka Dusilová
Lenka Dusilová • Autor: Archiv autorky

06_R45_dusilova2_s.jpg
06_R45_dusilova2_s.jpg • Autor: Respekt
LENKA DUSILOVÁ
zpěvačka

Karel Gott je prostě fenomén a k významným osobnostem naší republiky bezpochyby patří, ať se to komukoli líbí nebo ne. I přesto, že jeho životní příběh postrádá dramatické grády oproti prožitým příběhům většiny osobností vyznamenaných v letošním roce, nechci a nemám právo výběr pana prezidenta soudit. Je to jeho privilegium.

06_R45_fananek_ctk_s.jpg
06_R45_fananek_ctk_s.jpg • Autor: ČTK
LOU FANÁNEK HAGEN
zpěvák a frontman skupiny Tři sestry

Zásluha za stát, to je v současnosti nenaplnitelná kategorie, neboť stát je již založen. Pokud v přeneseném smyslu se tím míní dobrá reprezentace státu, pak si bezesporu Mistr vyznamenání zaslouží. Divím se, že vyznamenán dosud nebyl, a stejně tak jsem fascinován úporností, se kterou se otázka, zda si to „zaslouží“, objevuje dvacet let po režimní změně. Opravdu nemám přehled, kdo z oblasti kultury je nositelem vyznamenání tohoto druhu, možná existují přísná kritéria, která nepřipouští, aby někdo obchodně úspěšný byl i vyznamenaný. Moje odpověď na otázku, zda si Karel Gott zaslouží vyznamenání (jakékoli), je: ano!

06_R45_david-cajthaml_s.jpg
06_R45_david-cajthaml_s.jpg • Autor: Respekt
DAVID CAJTHAML
výtvarník, scénograf, hudebník

S Gottovým zpěvem souvisí můj zážitek z výslechu na StB v roce 1982. Policii šlo o to, abych již neskládal hudbu. Jejich argument zněl: „To vám nestačí, že hraje v rádiu Gott?“ „Ne,“ odpověděl jsem. Bylo chvilku ticho, přišel „zlej“ policajt a sevřel mi hrdlo bundou, takže jsem rychle pochopil. Myslím si, že z hlediska vládnoucích si Gott (muž bez zásluh) vyznamenání zaslouží. Dochází tím k dalšímu vyprázdnění pojmů, které mohou znamenat ve svém původním smyslu nebezpečí pro „ty nahoře“. Pokud se podaří vyprázdnit pojmy, jako je stát, vyznamenání, zásluhy, zmizí tím další hodnotová měřítka. Lidmi, kterým vzali měřítka hodnot, se lépe manipuluje. A o to šlo.

06_R45_gypsy_bartos_s.jpg
06_R45_gypsy_bartos_s.jpg • Autor: Respekt
GIPSY
raper a frontman skupiny Gipsy.cz

Narodil jsem se v roce 1982, a když skončil komunismus, bylo mi pouhých 7 let. Netroufám si proto tvrdit, že vím, jak se kdo měl za totáče chovat, protože ani já sám nevím, jak bych se choval já. Jedno ale o Karlovi vím jistě – vždy byl pracovitý člověk, který díky své lásce k hudbě obohatil nejen naši scénu, ale také kvalitně reprezentoval českou hudbu v zahraničí. Zásluha pana Gotta je především v muzice a ta není o režimu, ale o lidech. Pokud náš pan prezident Václav Klaus tedy ocenil Karla za celoživotní přínos v oblasti umění, nemohu dodat nic víc, než že si to zaslouží, a gratuluji mu.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte