33Aa_R32_2009_n.jpg
33Aa_R32_2009_n.jpg • Autor: Respekt

Návštěva volební místnosti není pouze otázkou výběru politické strany, ale také vyjádřením úcty statisícům nevinných obětí.

Když jsme v dubnu s českými spisovateli cestovali po území hornatého iráckého Kurdistánu, ukázali nám naši hostitelé hliněný domek v malé vesničce na úpatí hor nedaleko Akré, ve kterém bydlí starý péšmerge neboli „ten, který čelí smrti“. Bojovník přišel o celou svou rodinu při útoku Saddámovy armády, jeho dům byl třikrát srovnán se zemí, ale on ho pokaždé znovu dokázal postavit.

33Aa_R32_2009_s.jpg
33Aa_R32_2009_s.jpg • Autor: Respekt
Když jsme míjeli vojenský pomník poblíž cesty, vyprávěli nám zase příběh dvou kurdských pastýřů, kteří zabloudili v horách a narazili na iráckou vojenskou hlídku. Ta je odvlekla k rozestavěné stavbě a nechala je zalít do betonu podstavce, právě toho, na němž dnes stojí pomník. Takových příběhů se odehrávaly v osmdesátých letech na území dnešního iráckého Kurdistánu v tichosti a bez lítosti tisíce.

Očekávaný výsledek
Dnešní Kurdistán je svědkem zcela odlišných událostí. Předminulou sobotu se tu v klidné atmosféře odehrávaly volby, v nichž více než dva a půl milionu iráckých Kurdů volilo 111 zástupců do regionálního parlamentu (který mimochodem nově stanovil třicetiprocentní kvótu pro zastoupení žen). Současně se poprvé v přímých volbách volil prezident. Protože ve volbách rozhoduje vlastně ještě táž generace…

2009_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte