2007-1303-mobr-23AR282007.gif
2007–1303-mobr-23AR282007.gif • Autor: Respekt

2007-1303-vobr-23AR282007.jpg
Fotografie: Lee Chang-dong • Autor: Respekt

Účast režiséra Lee Chang-donga na karlovarském festivalu nevzbudila žádný zvláštní zájem. V pátek, kdy korejský tvůrce uváděl v Puppu svůj nový film Skryté paprsky slunce (viz rámeček), přitahoval pozornost mnohem víc příjezd Dannyho DeVita. To se stává, ale přesto bychom neměli zapomenout, že jde o největší režisérskou osobnost, která si letos našla cestu do hotelu Thermal. Platí to minimálně kvůli dvěma jeho posledním filmům, které postupně okouzlily publikum i kritiky filmové přehlídky v Benátkách a v Cannes.

V polovině devadesátých let jste stál přímo u zrodu tzv. korejské nové vlny. Co bylo podle vás hlavní příčinou boomu této národní kinematografie, díky němuž se nyní ve vaší zemi točí na sto filmů ročně?

Katalyzátorem byla asijská ekonomická krize v roce 1997. Po ní z filmového průmyslu vycouvaly velké obchodní konglomeráty. Nahradily je finanční skupiny, které do filmů investovaly formou rizikového kapitálu. Díky tomu dostalo šanci točit filmy mnoho mladých, talentovaných tvůrců.

Dva roky jste byl ve své zemi ministrem kultury a cestovního ruchu. Jak jste se dostal na tuto pozici? A jak jste se v ní cítil?

Tu práci jsem dělat nechtěl. Ale prezidentský kandidát Roh Moo-hyun dal před volbami v únoru 2003 slib, že na místo ministra dosadí někoho z oboru. Potom se už ve funkci obrátil na mne a já jsem na jeho nabídku kývl. Nijak…

200728-vobr-01_obalka_velka.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

200728-vobr-01_obalka_velka.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte