Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Kultura

Legenda o Zdeňku Svěrákovi

Fotografie: „Ukážu vám, jak se z klásku vytlouká zrno.“ Foto archiv ČT • Autor: Respekt
Fotografie: „Ukážu vám, jak se z klásku vytlouká zrno.“ Foto archiv ČT • Autor: Respekt

Otec a syn Svěrákovi rozvířili v poslední době svůj idylický mediální obraz nečekaně otevřeným doznáním: pohádali se prý nad scénářem plánovaného filmu Vratné lahve. Syn Jan jej pokládá za slabý a nechce podle něj točit, otec Zdeněk se naštval a úspěšná rodinná spolupráce, která Česku vynesla jediného porevolučního Oskara, zdá se, končí. S představou, že poškorpení filmaři jej nechají nahlédnout za jinak neprůstřelnou fasádu svého „laskavého úsměvu“, tak vyráží divák do kina zhlédnout nový celovečerní dokument Tatínek, který režisér Jan o svém otci nedávno natočil. Jenže u Svěráků se nic nejí tak horké, jak se uvaří.

Panu učiteli s láskou

Snad za to může tradice J. A. Komenského, každopádně je pozoruhodné, že český kulturní divák zbožňuje takové osobnosti, u nichž se kumštýřství, humor a „životní moudrost“ snoubí s jistou didaktičností. (Sex-appeal ani provokativnost nejsou na rozdíl od jiných národů vyžadovány.) Zdeněk Svěrák je toho dokladem – až do 60. let se živil jako češtinář na základní škole, v jemně ironické a přiznané formě cítíme pana učitele za jeho divadelním i osobním projevem. Snad jen Marek Eben, jehož dikce je ovšem podobná, se ve sféře šoubyznysu těší podobně široké přízni ne pro své dílo či činy, ale proto, jak „dobrý a moudrý“ se to zdá být člověk. To neznamená, že Zdeněk Svěrák za sebou nemá zajímavé dílo a život,…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v41.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.