Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Nechci důchod zadarmo

mobrazek_1326.gif
mobrazek_1326.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1326.jpeg
Fotografie: Cože? Chtějí nám zvednout sociální pojistné a snížit důchody? Foto Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Proč vlastně výsledky voleb poloviny zastupitelů horní komory japonského parlamentu nepřinášejí vládě premiéra Koizumiho nejlepší zprávy? Hlavní vládní Liberálně-demokratická strana (LDP) přece 12. července ztratila jen jedno křeslo a spolu s koaličním partnerem, buddhisticky laděnou stranou Kómeitó, a koneckonců i bez ní, si uchovává přehlednou většinu v obou komorách. Takový výsledek by mnoho evropských vlád mohlo jen tiše závidět.

Částí problému je psychologický efekt výrazného poklesu popularity oproti mimořádně úspěšným volbám do opačné poloviny horní komory před třemi lety. Tehdy se zejména tvář nového nekonformního premiéra skvěle prodávala. Podobně jako se to stalo mnoha evropským vládám, včetně české, v souvislosti s volbami do Evropského parlamentu, podařilo se i japonské opozici a médiím přesvědčivě prosadit interpretaci výsledků jakožto referenda o dobře viditelných momentech vládní politiky. Též volební kampaň se nesoustředila ani na zlepšující se stav ekonomiky, ani na rozpracované konkurenční návrhy nové ústavy, nýbrž na dvě hlavní věci: působení japonských jednotek v rámci mnohonárodních sil v Iráku a čerstvě schválenou reformu systému důchodového a sociálního zabezpečení.

Co nabízí opozice

Přes zavedení poměrného prvku celonárodních kandidátek (tak je voleno 40 % křesel) do většinového volebního systému malých, převážně jedno- až dvoumandátových obvodů …

v31.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte