mobrazek_908.gif
mobrazek_908.gif • Autor: Respekt

vobrazek_908.jpeg
Fotografie: Ano, o jeden stát se (spolu)zasloužil a není divu, že jsou mu komunisté vděčni. (Sjezd živnostníků v roce 1946.) Foto ČTK • Autor: Respekt

Votevřeném dopise (Respekt č. 16/2004) uvedl senátor Mejstřík tři důvody, proč se většina jeho kolegů rozhodla hlasovat proti zákonu, podle nějž se Edvard Beneš zasloužil o stát. Důvod první: není možné uzákonit výklad historie. Důvod druhý: přijetím zákona by byl devalvován podobný zákon z roku 1930 (kdy to patrně možné bylo). Důvod třetí: zákon navrhují a podporují komunisté, což je nestoudné, neboť komunisté měli až do roku 1989 pro demokraty Benešova typu jen sprosté urážky a kriminály. Ačkoli Martin Mejstřík věnuje většinu dopisu důvodu třetímu, jediným opravdovým argumentem je důvod první.

Bez Moskvy to nepůjde

Ostatně i prezident republiky vyjádřil v tomto ohledu jisté pochybnosti a projevil alespoň tolik soudnosti, že „zákon“ nepodepsal; nebyl však zároveň natolik důsledný, aby jej vetoval. (Jen šest slov – a donutí hlavu státu tančit mezi vejci.) Zákon má být zákazem nebo příkazem, přičemž musí být zajištěn postih těch, kdo jej nedodržují, aby samotný pojem zákona nebyl zcela vyprázdněn. Jak se mám ale zachovat, abych porušil zákon „Edvard Beneš se zasloužil o stát“? K hlasování proti takovémuto „zákonu“ úplně stačí zjištění, že se vůbec nejedná o zákon.

Senátoru Mejstříkovi je to však zjevně málo, a proto se pouští do historizujících úvah. V jeho dopise…

v21.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v21.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte