Krátce před uzávěrkou dorazila ze Slovenska tato zpráva: Týdeník Domino-fórum prohrál spor s bývalým šéfem tamní tajné služby Ivanem Lexou a má zaplatit odškodné milion slovenských korun. Důvod? Jedna věta v loňském komentáři. Šéfredaktor Štefan Hríb nazval Lexu „nejznámějším darebákem z největší politické strany“. Rozsudek Okresního soudu Bratislava IV zatím není pravomocný.

Je to tak čirá a nehorázná nespravedlnost, až se nad ní tají dech. O darebáctví Ivana Lexy není pochyb. Kdo by snad jméno Mečiarova šéfa tajné služby neslyšel či pozapomněl: policie ho už čtyři roky stíhá pro několik trestných činů včetně podílu na únosu prezidentova syna a na vraždě jednoho informátora. Pro týdeník Domino-fórum by byla milionová pokuta smrtící: vlastní ho šéfredaktor a ředitel, nestojí za nimi žádný velký kapitál. Přesto se v komentářích a investigativních odhaleních nebál nikoho. Ani Mečiara, ani čím dál zpupnějšího premiéra Dzurindy, ani zkorumpované justice.

K naší svobodě slova patří i to, že můžeme svým politikům říci: Pane, jste darebák. Na Slovensku by mělo platit totéž. Pokud Lexa tvrdí, že slovo darebák poškodilo jeho čest, odvolací instance doufejme změní odškodné tak, aby odpovídalo hodnotě jeho cti – na jednu korunu. A měl by uhradit celé náklady řízení, pochopitelně.

v43.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v43.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte