mobrazek_1253.jpeg
mobrazek_1253.jpeg • Autor: Respekt

vobrazek_1253.jpeg
Fotografie: Pomůže mi, nebo uškodí? Foto Králík • Autor: Respekt

Minulý týden začalo Nizozemsko vydávat v lékárnách marihuanu na předpis. Rekreační droga, kterou čínská medicína používá už několik tisíc let, odstraňuje podle lékařů nevolnost provázející chemoterapeutickou léčbu rakoviny. Pacienty s AIDS zbavuje nechutenství, snižuje vnitrooční tlak při zeleném zákalu a svalové křeče při úrazech páteře a v neposlední řadě pomáhá nemocným s roztroušenou sklerózou.

Nákup konopí v pětigramovém balení po zhruba 50 eurech omezuje v březnu schválený „opiový“ zákon na pacienty, u kterých selhala konvenční léčba. Zelený řapíkatý symbol společenské revolty 60. let – který holandští lékaři nedoporučují kouřit, ale pít ve formě čajů – by navíc nemocným měla hradit zdravotní pojišťovna.

Nizozemské ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že v dobře známých coffee shopech si kvůli zdravotním problémům dosud kupovalo marihuanu na sedm tisíc osob. Úřad pro lékařské používání konopí (BMC) předpokládá, že od září si do lékáren pro „čistší“ drogu na předpis bude docházet až dvakrát tolik lidí. „Je to historický krok,“ tvrdí šéf BMC Willem Scholten.

Nic nového

Tímto krokem potvrzují nizozemské úřady dosavadní renomé sociálních reformátorů. Volnější přístup k nelegální bylině, nejviditelnější právě v amsterodamských coffee shopech, učinil ze země oblíbený cíl konopné turistiky a synonymum tolerance. Také…

37.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

37.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte