Letos si svět připomíná tři významná výročí nacistických dějin. Před osmdesáti lety na sebe nezdařeným pučem v Mnichově poprvé upozornil Adolf Hitler, před sedmdesáti lety se opravdu chopil moci a před šedesáti lety započal jeho definitivní pád bitvou u Stalingradu a vyloděním spojenců v Itálii. Hnutí, které přivedl na svět, by se po takové době mělo proměnit v zetlelou zdechlinu na smetišti dějin, jeho zvláštní působivost však nevyhasla. Nesvědčí o tom jen pokleslé aktivity extremistů a čilý obchod s nacistickými militáriemi či devocionáliemi, ale také každoroční příval více méně seriózních historických publikací. Dvoudílný sestřih filmových dokumentů Třetí říše v barvě, který v minulých týdnech uvedla Česká televize, znamenal v tomto ohledu sázku na jistotu. Málokteré téma má tolik fanoušků.

Film jako nástroj masové propagandy dokázal sílu argumentů skvěle nahradit útokem na city. Nacisté si obzvlášť libovali v manipulovaném zpravodajství, přičemž Goebbels hlásal zásadu, že lhát není třeba, stačí výběr a střih. Potřebám zpravodajství se často podřizovalo samo dění, jako by mu teprve zfilmování dávalo vyšší smysl jakéhosi mysteria, jež mělo povznášet současníky a k potomstvu vyslat poselství z heroických časů. Nesčetné koláže z archivních materiálů tuto roli vlastně dodnes plní, byť obvykle s dodatečným komentářem, který záběry prezentuje jako odstrašující příklad vykolejené společnosti. Perverznější část publika se ovšem může kochat obludností obrazů, aniž by…

v34.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v34.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte