Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Zahraničí

Jižanské zkušenosti

Fotografie: I za svého členství v Unii si Řekové dokázali šít boty na vlastní míru. (Čestná stráž před budovou parlamentu v Athénách.) Foto ČTK • Autor: Respekt
Fotografie: I za svého členství v Unii si Řekové dokázali šít boty na vlastní míru. (Čestná stráž před budovou parlamentu v Athénách.) Foto ČTK • Autor: Respekt

Prvního ledna se v Bruselu odehraje pravidelná změna na postu země předsedající Evropské unii. Štafetu pro další půlrok přebírá Řecko. Během jeho předsednictví podepíší kandidátské země smlouvu o přistoupení a poté v řadě z nich včetně Česka proběhne referendum o vstupu do Unie. Řecko bude předsedat patnáctce také ve chvíli, kdy ukončí svou činnost Konvent – sněm, který pracuje na budoucí ústavě klubu. Nezdá se však, že by Athény měly na některé z těchto klíčových věcí jiný názor než většina ostatních členů Unie, resp. že by se chystaly zasáhnout do plánů, schválených na nedávném summitu v Kodani. Týká se to i Česka – pro republiku je výhodou, že předsednictví se ujímá stát, s nímž nemá spory.

Učitelé tance

Není tu žádný Temelín, rybáři ani majitelé olivových hájů nekonkurují českým pěstitelům kaprů či majitelům vepřínů. Naopak, část Řeků si pamatuje, že v Československu nalezli v roce 1948 po porážce protivládního povstání řeckých komunistů azyl bojovníci i celé vesnice ustupující na sever před hroutící se frontou.

K blízkosti dnes také přispívá, že obě země mají levicové vlády, i když to je dost relativní. Co se týče daňové politiky stojí řečtí socialisté napravo od každého z českých polistopadových kabinetů. Řekové platí jedny z nejnižších daní v Evropě a vláda premiéra Konstantinose Simitise průběžně pracuje na jejich dalším snižování. To spolu s děravou…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v01.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.