Existují specifická místa, která v lidech vyvolávají obdobné asociace. Jedním z takových míst je nepochybně tmavá, pustá a chladná jeskyně, do níž již Platón umístil nedokonalé bytí, které žije pouze smysly, nikoli rozumem. Primitivní potenciál jeskyně je samozřejmě navíc ideálním materiálem pro umělecké zpracování. Jeho zatím poslední verze k nám doputuje na sklonku tohoto týdne z Belgie v podobě tanečního divadla. Představení Scratching the Inner Fields (volně přeloženo jako „Svrbění v duši“) připravil devětatřicetiletý vlámský tanečník, choreograf a filmař Wim Vandekeybus. Prostřednictvím své taneční společnosti Ultima Vez (kterou aktuálně tvoří pět tanečnic a dvě herečky), promění tuto neděli a po dva následující večery v jeskyni pražské Divadlo Archa. Vandekeybus ve svém představení propojuje temný prostor s představou ženy coby symbolu přežití v extrémních podmínkách.

Naposledy

Taneční společnost Ultima Vez (jde o španělský termín pro „naposledy“), sídlí je v Bruselu, její složení je značně flexibilní a odvíjí se od jednotlivých Vandekeybusových choreografií (v současnosti skupina udržuje pod vedením svého šéfa pět různých „pospolitostí“ najednou - každá z nich má na programu jedno představení). Vandekeybus pro svá díla ale neustále vyhledává nové a nové interprety, na něž klade opravdu maximální nároky. Fyzickou i psychickou zátěž jeho interpretů naznačuje už zmíněný název: každé představení musí být provedeno tak, jako by mělo být pro…

06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte