Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Studená válka o komisaře

Ministr financí Jiří Rusnok od svého nástupu nikdy nedal najevo větší zájem o kapitálový trh. Za současnou „studenou válkou“, již vede s Komisí pro cenné papíry, je proto třeba hledat spíše jeho vlivné podřízené. Začalo to už loni v říjnu. Ředitel ministerského odboru finančních trhů Jiří Špička se v Prague Business Journalu svěřil se svým přáním, že nejraději by obměnil celé vedení Komise. (Pro nezasvěcené: pro burziány je taková zpráva asi totéž, jako by bylo pro bankovní svět přání ministerského úředníka vyhodit kompletní bankovní radu ČNB.) Dvěma komisařům ale nyní vyprší funkční období: Ireně Pelikánové v půlce února, Tomáši Ježkovi koncem března. Bylo veřejným tajemstvím, že Komise si pro oba přeje další pětiletý mandát. Proč ne? Irena Pelikánová patří mezi tři hlavní tuzemské autority v obchodním právu. A ať si myslíme o výkonu Tomáše Ježka na ministerstvu pro privatizaci cokoli, všeobecně je považován za poctivého a neúplatného. Komisaře dosazuje prezident na návrh vlády, která jména obou komisařů přešla mlčením. Najít lepší kandidáty dostal za úkol ministr financí se svým náměstkem Jaroslavem Šulcem a ředitelem Špičkou. Výsledek? Podle Hospodářských novin vláda navrhuje Šulcova poradce Jaroslava Drobila a právníka Petra Lachnita (s ministrem-jmenovcem není nijak spřízněn). Potíž těchto mužů není v tom, že proti nim někdo něco má. Není ani v tom, že první je členem ODS a druhý ČSSD. Ve vedení Komise pro cenné papíry by ale měly být osobnosti, které už mají něco…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.