Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Připomeňme si

Podzim roku 2000 byl pro rokycanského rodáka a televizního moderátora Ondřeje Giňu (32) poněkud nešťastný. Policie jej obvinila ze snahy podvést tamní okresní úřad. Giňa totiž nenapsal do dotazníků všechny vedlejší příjmy a vyinkasoval tak pětadvacetitisícovou sociální podporu, na kterou neměl nárok. Celý případ vyšel na světlo při prověrce účtů Fondu porozumění a naděje, jehož finance spravoval Giňův otec, známý romský aktivista. „Zpočátku jsem vůbec nevěděl, o co jde, ale pak mi to došlo. Dostal jsem z Fondu porozumění odměnu jedenadvacet tisíc korun a nezahrnul jsem ji jako příjem do žádosti o podporu, to jsem na policii hned přiznal,“ vzpomíná Giňa. Neoprávněný pětadvacetitisícový sociální příjem sice okamžitě vrátil, ale i tak jej opomenutí stálo kariéru. V roce 2000 měl Ondřej Giňa za sebou už rok v křesle prvního romského moderátora hlavních zpráv České televize. A i když tehdejší šéf televizního zpravodajství Zdeněk Šámal považoval Giňův prohřešek za bagatelní (mimochodem problémy s placením či inkasováním sociálních daní a dávek má podle Marty Ženíškové z ministerstva práce a sociálních věcí asi dvacet procent dospělé populace), šéfredaktor Událostí Bohumil Klepetko se postavil proti: „Divákům přece nemůže z obrazovky referovat například o podvodech člověk, který má sám podobné problémy,“ prohlásil a vydal příkaz, aby se Giňa „až do vyřešení případu“ neobjevoval na obrazovce. Z romského hlasatele se stal pomocník při výrobě „Jedenadvacítky“. Doprovází hosty…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navíc



Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.