A je to tady. Evropská komise minulý týden představila financování prvních let po vstupu deseti zemí do Unie v roce 2004. Peněz pro nováčky bude méně, než kolik mají dnešní členové. Brusel označil celkovou cifru za „nejlepší možnou nabídku“, z Prahy, Varšavy, Budapešti a dalších metropolí se ozvalo „Nepřijatelné!“. Pandořina skříňka prvního rozšíření Evropské unie na východ tím byla otevřena.

Stop před volbami

Bruselští úředníci konkrétně navrhli, že všech deset zemí by se mělo v letech 2004–2006 rozdělit o cca 40 miliard eur. Z toho přes 25 miliard by měly dostat chudé regiony a deset miliard zemědělci. Do evropské kasy by ve stejném období dnešní kandidáti odvedli okolo 15 miliard eur. Tato čísla sama o sobě mnoho neříkají. Podstatnější je, že přímé zemědělské dotace - největší položka celkového rozpočtu EU – pro české či polské rolníky budou jen čtvrtinové (v roce 2004), respektive třetinové (v roce 2006). Jestliže tedy francouzský zemědělec dostává z Bruselu okolo 63 eur na hektar, jeho český protějšek by mohl získat postupně 16 až 21 eur. Na stejné peníze jako Francouz by měl podle návrhu Komise dosáhnout až v roce 2013, deset let po rozšíření. Logické jsou nyní dvě otázky. Nezruinuje takový nepoměr české farmáře? A nešlo by přece jen z Evropy dostat ještě něco navíc? Jednoduchá je odpověď na druhou otázku: víc kandidáti nedostanou. Patnáctka je limitovaná nejen svým rozpočtem do roku 2006, ale především vůlí jeho přispěvatelů,…

06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1240

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte