Státní Konsolidační agentura minulý čtvrtek zrušila soutěž o pětimiliardový dluh skupiny Z-Group podnikatele Zdeňka Zemka. Přihlásil se totiž jediný kupec, pražský Investiční klub, a nabídl opravdu málo - pouhých 350 milionů korun. Navíc si kladl podmínky. Zaplatí prý až poté, co Konsolidační agentura stáhne návrhy na konkurz devíti firem Zemkova „impéria“ a zařídí, aby byl zastaven jediný dosud prohlášený bankrot v Železárnách Chomutov. Zabránit konkurzům má přitom pro Zemka klíčový význam. Konkurzní správci by totiž dříve či později řešili rébus: na jedné straně pětimiliardové nesplácené půjčky - na druhé desítka firem, jejichž hospodářská situace takové injekci vůbec neodpovídá. Dokumenty, které má Respekt k dispozici, přitom nasvědčují tomu, že Zemkovo podnikání má kriminální pozadí.

Méně a ještě míň

Dluhy Zdeňka Zemka se přehouply přes 7 miliard korun. Jeho firmy financovala především Investiční a Poštovní banka (IPB) a přesto, že jí dlužník nesplatil ani korunu, nikdy se nepokusila dostat se ke svým penězům pomocí složených záruk. Ani Československá obchodní banka (ČSOB), která před dvěma lety krachující ústav převzala, se nepokusila realizovat zástavy. Její mluvčí Milan Tománek to vysvětluje tím, že šlo o majetek či akcie, které se nedaly prodat. Banka by tak nezískala peníze, ale podíl ve firmě. „Nestáli jsme o majetkové podíly ve firmách, které bychom pak museli spravovat,“ říká. "To byla strategie IPB, která tak chtěla ovládat průmysl.…

06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte