Těžko říci, zda za to může ponuré sídlo ministerstva zemědělství nebo jen jeho současný vládce, ale dlouhodobý pobyt v této budově má na lidi špatný vliv. I ryzí idealista se zde za třicet měsíců promění k nepoznání. V září 1998 navrhl ekolog Tomáš Zídek v rozhovoru pro Respekt „odsoudit zvířecí koncentráky jako nehumánní“. S jeho argumenty proti velkochovům drůbeže musel souhlasit i ten, kdo kuřecí maso jí a slovo „koncentrák“ neužívá čtyřikrát během deseti minut. Dnešní průmyslová slepice je bezesporu „degradována na nemyslící, necítící stroje na výrobu masa“. A opravdu je hanebné držet doživotně v kleci tvora, který je zvyklý hrabat a hřadovat. Krátce poté ministr Fencl jmenoval Zídka svým náměstkem a hlavním vyjednavačem s Evropskou unií. Bojovník proti velkochovům si od té doby své názory nechával pro sebe. Budiž, je to loajální úředník. Jenže co čert nechtěl - teď došlo na směrnici o humánním chovu slepic. Čeští drůbežáři chtějí své stísněné a přecpané klecové chovy provozovat co nejdéle (padla cifra čtrnáct let). Minulé pondělí je Tomáš Zídek v MF Dnes ujistil, že „máme šanci na úspěch“, neboť „první reakce Bruselu jsou celkem příznivé“. O koncentrácích nic. Otázka, kde zůstaly názory pana Zídka z roku 1998, není příliš zajímavá - asi někde v šuplíku. Ale kde zůstaly ty slepice?

06.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

06.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte