Na zdejší politické scéně to nevyvolalo větší vzrušení, ale kritika Helsinského výboru amerického Kongresu o svobodě slova v České republice je drtivá. Řadí nás totiž svým způsobem mezi totalitní země. Právě ty totiž využívají trestního postihu za pomluvu k vyřizování účtů s kritiky či konkurenty. Americký Kongres nás k zrušení tohoto paragrafu marně vyzývá už osm let.

Střídání na Hradě

Zpráva Helsinského výboru kongresmanů zmiňuje všechny případy, kdy někomu v českých zemích hrozí či hrozil trestní postih za údajnou pomluvu. Výbor tak připomíná třeba případ poslance Ivana Langera (ODS), který měl být stíhán za pomluvu kamaráda svého stranického předsedy Petera Kovarčíka, obžalobu novinářů Jiřího Kubíka a Sabiny Slonkové za to, že psali o tajné pomlouvačné „akci Olovo“ z dílny poradců premiéra Zemana, či případ týdeníku Respekt, který chce současná vláda zlikvidovat za kritiku jejího přístupu ke korupci. Mimochodem, výbor ve stejném seznamu zmiňuje i trestní oznámení šéfredaktora Respektu Petra Holuba na premiéra Zemana. Příkladů je ve zprávě celá řada, všechny ale mají jedno společné: jde v nich o lidi stíhané za svůj názor, kvůli kterému mohou jít až na dva roky do vězení. „Zákony o pomluvě jsou často obhajovány jako nutnost bránící údajnému zneužití svobody projevu. Tyto zákony ale nejsou v souladu s normami OBSE a jejich aplikování je porušením základního práva na svobodu projevu,“ čteme ve zprávě kongresmanů. "Náš výbor se trestním stíháním…

04.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

04.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2267

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte