Šéfredaktor Petr Holub ve svém komentáři (Stát proti občanské společnosti, Respekt č. 12/2002) kriticky načrtl dvě pojetí občanské společnosti. Obě jsou zajímavá jedině tím, že hýbou společností zrovna před volbami. Jejich představiteli jsou Václav Klaus a Jakub Patočka.

Reprezentují-li tito dva diskusi o občanské společnosti, nemůže to s ní vypadat jinak než bledě. Petr Holub naštěstí jejich postoje rozebral, zhodnotil a zkritizoval. Nad jeho textem musí čtenář souhlasně a zasmušile přikyvovat.

Útok zleva

Když ale nestranný a přísný soudce nabídne alternativu, nastane chvíle zděšení. Ničí-li ideu občanské společnosti politici a aktivisté, kteří ji sedlají v čase voleb, aby vydobyli vítězství, dá se to snést. Co jiného by také se vznešeným ideálem dělali? Jsou to přece politici. Jestliže však podstatu občanské společnosti suverénně podkope její velký obhájce, svědčí to o krizi mnohem hlubší. Podle Holuba je špatné téměř vše. Přibývá supermarketů, aut, úředníků, barevných magazínů, průmyslu, služeb a reklamy. Ale k čemu to je, „když se rodí stále méně dětí, o církvích nebo vzdělávacích spolcích není slyšet, ani o žádné kulturní akci nebo uměleckém díle, které by zajímalo většinu národa, natož někoho v cizině“. Shrnuto a podtrženo, občanská společnost nefunguje, když polovina všeho lidu denně sleduje hloupou televizi Nova. Proti takové brutální stupiditě by měl…

14.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

14.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte