Franz Kafka psal svůj proslulý Dopis otci jistě i proto, že se chtěl něčemu vzepřít. Pokoušel se synovskou antipatií, spojenou s vlastním ponížením a nastolením otcovsko-synovského vztahu jako vyčerpávajícího zápasu, postavit otcovskému portrétu, spějícímu k neživotné posvátnosti ikony. Pražský rozervanec zahlédl svým ironizujícím zrakem za stínem vlastního otce hlubokou propast, jíž je osamělost emancipovaného člověka. Nezbytnost oddělit se od rodičů, zničit v sobě závislost na nich nebo se alespoň s jejich existencí vypořádat lze vystopovat u každého lidského jedince i podle Junga. A také americký židovský spisovatel Paul Auster se v nedávno přeložené próze Vynález samoty pokouší vzdálit od svého mrtvého otce. Činí tak proto, aby sám mohl žít a stát se otcem a aby (jako vedlejší produkt tohoto složitého procesu) vynalezl osamělost člověka. Tedy tvora, který navzdory ustavičným snahám rozplynout se ve vztahu k druhé bytosti (Martin Buber) jen víc a víc dotváří chrám své izolace.

Posmrtná rekonstrukce

Podle antické tradice by člověk měl nejprve poznat sám sebe, aby mohl hledat tváře druhých bytostí. Dávno před objevem psychoanalytické metody lidstvo dospělo k poznatku, že teprve jakýmsi obkroužením jedincovy osamělosti může bytost pozvolna zrát k činům, které ji spojují s ostatními tvory. Myslíme si, že známe dobře své předky, jejichž bychom měli být otiskem, abychom se pak sami mohli zrcadlit ve svých dětech. Stačí ale, když člověku zemře otec…

17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte