Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Tajné Přísně tajné

Do Česka se po několika letech vrátil už téměř zapomenutý zvyk: škůdcem není státní úředník, který zneužívá svoji moc, ale novinář, který o tom později informuje. Bývalému reportérovi TV Nova Tomáši Smrčkovi (44) tak dnes hrozí až tři roky vězení za „prozrazení utajované skutečnosti“. Tím přísně střeženým tajemstvím byl fakt, že současný ředitel BIS Jiří Růžek neváhal kdysi lhát, aby vytáhnul z bryndy svého kumpána, který se nechal policií chytit, jak namol opilý křižuje ve svém autě Prahu.

Plnou!

Před pěti lety zastavila policejní hlídka v Praze klikatě jedoucí favorit a jeho řidiči naměřila 1,7 promile alkoholu v krvi. Běžnou proceduru vyšetřování dopravního přestupku ovšem zastavil dopis, který dopraváci dostali od tehdejšího šéfa vojenské kontrarozvědky Jiřího Růžka: opilý řidič je můj člověk, takže mu honem vraťte papíry a já si to „vyřeším sám kázeňsky“. Jenže: Růžek lhal, řidič favoritu Petr Wágner nebyl nikdy vojákem z povolání, a Růžek ho tedy neměl co „reklamovat“. Policii to až skoro po čtyřech letech prozradil anonym a Růžkovi to vyneslo trestní stíhání za zneužití pravomoci veřejného činitele. Loni v dubnu ovšem policie rozhodla, že Růžek se svou intervencí dopustil pouhého přestupku, který je nadto už dávno promlčen. Proč taková právní kvalifikace, to odmítá policie sdělit, protože spis s Růžkovým prohřeškem je tajný. Všechny tyto podezřelé nesrovnalosti se dostávaly na veřejnost jedině proto, že se ministr Jaroslav Bašta loni na…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.