Uplynuly tři týdny od voleb, politici se chvíli dohadovali o tom, proč byly ve znamení rekordně mizivé účasti voličů. Miloš Zeman dokonce vyrukoval s návrhem, aby byla neúčast pokutována. Pak záchvat zájmu přešel a vystřídalo jej jednání o skladbě krajských rad. Jenomže podle všech dosavadních vědomostí je pokles voličské účasti věc varovná. Tím víc v posttotalitní, transformující se zemi. Kdo vlastně jsou ti lidé, kteří nabytou svobodu vyjadřují hlavně tím, že se na její podobě odmítají podílet? Komu vlastně český nevolič roku 2000 poslal své „znechucení z politiky“ a co tím chtěl dosáhnout?

Dejte pokoj s demokracií

Je mrazivé listopadové dopoledne a na podlouhlém náměstí obce Liteň na Berounsku se lístek nepohne. Občas se objeví několik chvátajících obyvatel, z dálky se ozve zvuk pily, sem tam zaštěká pes. Na horním konci náměstí nalevo od pomníku vzdávajícího „dík za osvobození Rudé armádě“ stojí před panelovým obecním úřadem místní informační nástěnka. Jen ta připomíná, že se i zde, v bydlišti spisovatele Svatopluka Čecha, před třemi nedělemi konaly volby. Ve vitríně nástěnky se zubí na kolemjdoucí z barevných plakátů komunističtí kandidáti do krajského středočeského zastupitelstva a vedle zdobí prázdný prostor zažloutlý papír, který nabízí portrét Lenina a fotografii vodní elektrárny, kterou nechal postavit. V Litni se konaly jen krajské volby. Zúčastnilo se jich 166 obyvatel, tedy pouhých 22,6 procenta z celkového počtu oprávněných voličů.…

50.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

50.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte