Slobodan Miloševič v pátek zklamal. Od velkého diktátora disponujícího stotisícovou armádou a policií, člověka který rozhodoval o osudech milionů lidí, se očekávalo, že za sebou při odchodu pořádně práskne dveřmi. Z „geniálního stratéga“ a „balkánské lišky“ se vyklubal unavený muž, kterého vývoj událostí naprosto překvapil. V tom nebyl sám, podobný scénář neočekával opravdu nikdo. Miloševič nenechal demonstranty rozjezdit tanky ani nebyl zastřelen, bránící se s hrstkou věrných v prezidentském paláci jako Salvator Allende. Jednoduše vystoupil v televizi a pogratuloval svému soupeři Vojislavu Koštunicovi k vítězství. Starého aparátčíka všichni přecenili. Stejně jako odhodlání jeho věrných bránit muže, který si jejich opravdovou oddanost snad ani získat nemohl. A koupená loajalita se ani zdaleka nevyrovná loajalitě přirozené.

Nebyl jen jeden viník

V Bělehradě a v celém Srbsku lidé slavili konec nenáviděného diktátora. Člověka, který je uvrhl do nehlubší izolace, který je připravil o vše, co měli, a především o deset let jejich života. Deset let, během nichž se synonymem úspěchu stali ostří hoši z podsvětí, projíždějící se centrem Bělehradu v nejnovějších ferrari, zatímco se univerzitní profesoři v letech hyperinflace prohrabávali v odpadcích. Neslavili však ti, které Miloševič připravil nejen o právo na slušný život, ale i o právo na život samotný. Odchod člověka, jenž jim způsobil tolik utrpení, neoslavoval nikdo v Bosně, nikdo v Chorvatsku a…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte