Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Komentáře

Mnozí slaví, mnozí nezapomínají

Slobodan Miloševič v pátek zklamal. Od velkého diktátora disponujícího stotisícovou armádou a policií, člověka který rozhodoval o osudech milionů lidí, se očekávalo, že za sebou při odchodu pořádně práskne dveřmi. Z „geniálního stratéga“ a „balkánské lišky“ se vyklubal unavený muž, kterého vývoj událostí naprosto překvapil. V tom nebyl sám, podobný scénář neočekával opravdu nikdo. Miloševič nenechal demonstranty rozjezdit tanky ani nebyl zastřelen, bránící se s hrstkou věrných v prezidentském paláci jako Salvator Allende. Jednoduše vystoupil v televizi a pogratuloval svému soupeři Vojislavu Koštunicovi k vítězství. Starého aparátčíka všichni přecenili. Stejně jako odhodlání jeho věrných bránit muže, který si jejich opravdovou oddanost snad ani získat nemohl. A koupená loajalita se ani zdaleka nevyrovná loajalitě přirozené.

Nebyl jen jeden viník

V Bělehradě a v celém Srbsku lidé slavili konec nenáviděného diktátora. Člověka, který je uvrhl do nehlubší izolace, který je připravil o vše, co měli, a především o deset let jejich života. Deset let, během nichž se synonymem úspěchu stali ostří hoši z podsvětí, projíždějící se centrem Bělehradu v nejnovějších ferrari, zatímco se univerzitní profesoři v letech hyperinflace prohrabávali v odpadcích. Neslavili však ti, které Miloševič připravil nejen o právo na slušný život, ale i o právo na život samotný. Odchod člověka, jenž jim způsobil tolik utrpení, neoslavoval nikdo v Bosně, nikdo v Chorvatsku a…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.