Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Když národ zestárne

Čeští zaměstnanci odvádějí ze své mzdy část peněz pro dnešní penzisty a doufají, že obdobně se ve stáří dočkají důchodu od budoucích generací. Je to standardní ukázka tzv. průběžného financování, jaké zná řada evropských států. S tím, jak se u nás prudce zvýšil průměrný věk dožití a zároveň klesá počet narozených dětí, propadá se důchodový systém do čím dál hlubších schodků - loni už to bylo více než 20 miliard (1,3 % HDP) a deficit dále poroste. I to je ve vyspělém světě standardní. V Evropě proto většina zemí postupně omezuje své veřejně financované důchodové systémy a zavádí či podporuje soukromé penzijní fondy. Už dvaadvacet států na světě toto spoření zavedlo přímo jako povinnost: šest členských zemí OECD, Hongkong, deset států Jižní Ameriky a pět v bývalém sovětském bloku. Mimochodem, vystoupení guvernéra centrální banky Kazachstánu o tamní penzijní reformě z roku 1997 patřilo na seminářích během kongresu MMF a Světové banky k nejzajímavějším. Jen v České republice se tváříme, jako by vše bylo v nejlepším pořádku. Bohužel, zázraky se nedějí. V budoucnu nás čekají obrovské schodky, pokud systém rychle a důkladně nezměníme.

Tři biliony

Oficiální názor české vlády opakovaně sdělil ministr práce a sociálních věcí Vladimír Špidla. Naposledy v srpnu pro týdeník Euro: "Národohospodářsky neexistuje problém ufinancovat český důchodový systém. (…) To není obecná ekonomická záležitost, to je záležitost politické vůle. (…) U nás je prostě nízký…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte