Rakouská vláda prohlásila, že dokud se její experti nepřesvědčí o bezpečnosti jaderné elektrárny Temelín, bude blokovat vstup České republiky do Evropské unie. Má přitom plnou podporu tamní veřejnosti. Respekt, který se Temelínu dlouhodobě věnuje, předložil čtenářům v internetové diskusi otázku, jak by měla vláda vůči jižním sousedům postupovat. Nyní přinášíme výběr z této debaty.

Zbytečná hysterie

Rakouská kampaň proti temelínské elektrárně mi připomíná osvědčený recept: vytváření obrazu nepřítele pomáhá zastírat vlastní problémy. Proč nevznikla před lety, kdy se u nás opravdu vážně pomýšlelo na zastavení stavby? Není to proto, že Rakousko má po posledních volbách důvody hledat vhodné téma pro usměrnění pozornosti a emocí? Nebo jsou v pozadí jiní výrobci elektřiny, jimž další zdroj přirozeně není po chuti? Česká strana už léta komunikuje se zahraničními odborníky (možná ta komunikace mohla být ještě intenzivnější a otevřenější), ostatně Mezinárodní agentura pro atomovou energii sídlí přímo ve Vídni a proti elektrárně nebrojí. Nepamatuji se, že by někdy někdo poukázal na opravdu vážný technický nedostatek. Tvrzení, že si východní „hardware“ nemůže rozumět se západním „softwarem“, je pouhým plácnutím do vody. Čidlům je úplně jedno, zda sledují tlak, teplotu a jiné fyzikální veličiny v prostředí východním, nebo západním. Podstatné je, zda je měřicí a regulační systém dobře navržen, zda je inteligentní a spolehlivý. Dalším oblíbeným zaklínadlem je…

42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 28 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 28 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte