Muž, který je už pár let pokládán za skryté eso americké písničkářské scény, musel letos na jaře své kolegy naštvat. Zatímco jiní se týdny a měsíce moří s nedopsanými písněmi, Newyorčan Stephin Merritt jakoby nic hodil do placu tříhodinové trojalbum 69 Love Songs, tedy opravdu devětašedesát vlastních nových písní o lásce. Zdánlivě konzervativní forma tu dělá salto: Merritt se konceptuálně, s jemnou ironií ohlíží za celými dějinami pop-music.

Procházka skrz žánry

Kdo chce dnes proniknout do angloamerického veřejného povědomí, nejspíš by měl udělat něco, co jiní nedělají. Merritt podnikl enšpíglovský tah: pro velký hudební průmysl je trojalbum komerční sebevražda (v původní tvorbě je vydal poslední dobou snad jen Prince, dnes mohutně podporující všechno nezávislé), nicméně svéráz s šířící se pověstí „kultovního“ zjevu by jím mohl zaujmout. Pomohla-li forma, zbytek je jen a jen Merrittovou zásluhou.U nás asi zatím jen málokdo zná muže, který střídavě oživuje nejméně pět vlastních projektů či kapel: Future Bible Heroes, Gothic Archies, 6ths, Three Terrors a Magnetic Fields: pod jménem posledně jmenované skupiny vyšlo 69 Love Songs. O Merrittovi mluví uznale Lou Reed i Peter Gabriel, jeho nahrávky řadí mezi své nejoblíbenější i Brian Wilson z Beach Boys. Rolling Stone (americká verze, pochopitelně) mu věnoval recenzi čísla, jinde ho označili za „nejdůležitějšího textaře po Coleu Porterovi“. To všechno si Merritt vysloužil prostou osobní tendencí:…

v34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 26 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 26 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte