Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Neuhýbat před nataženou rukou

Po Českém Krumlově a Brně se minulý čtvrtek stala Praha třetím českým městem, kde je zakázáno prosit o milodary. Pro vyhlášku, která zapovídá žebrat v centru metropole, na nádražích či před mateřskými a základními školami, zvedla ruku naprostá většina zastupitelů; proti byl jen Martin Bursík (KDU-ČSL) a Otto Kechner (ČSSD). „Žebráci poškozují image města,“ říká autor vyhlášky, někdejší šéf pražské městské policie, radní Rudolf Blažek (ODS). „Chceme je vytlačit ke kostelům a na periferie.“ Pražští žebráci se však nehodlají vzdát bez boje. „Mirek, ten co nemá ruce od zápěstí, přišel s tím, že se proti nám na magistrátě něco připravuje. Už dvakrát jsme se sešli v Krušovické restauraci a založili Svaz českých žebráků. Já jsem byl zvolen jeho předsedou,“ říká Ladislav Kunert (50). „Sehnali jsme právníka, který za nás sepíše stížnost pro porušování lidských práv.“

Co to s ní dělají?

Je třetí květnový čtvrtek, hodina před polednem. Na schodech před pražským magistrátem postává skupinka novinářů. Radní Rudolf Blažek a šéf městské policie Radim Chyba je sezvali k názorné demonstraci, jak Praha zatočí s žebrotou. Akce začíná. Čtyři dvojice strážníků pročesávají zakázanou zónu. Dnes se má vše odbýt jen upozorněním, ale od pátku se už pojede naostro: člověk přistižený při žebrotě může být předveden na služebnu, strážníci mu také mohou uložit až tisícikorunovou pokutu a zabavit vyžebrané peníze. Cizincům pak za přestupek hrozí zákaz pobytu. Naproti Prašné…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 29 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 29 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.