Minulý týden začal dobrou zprávou pro Východní Timor. Na ostrově se začaly vyloďovat mezinárodní jednotky pod vlajkou OSN. Dobrá zpráva samozřejmě nemůže zakrýt skutečnost, že během tří týdnů od východotimorského referenda (viz Respekt č. 36/99) zahynuly rukou proindonéských milicí tisíce lidí a statisíce jich uprchly či byly vyhnány ze svých domovů. Podle věrohodných odhadů uprchlo na 400 000 lidí, což je skoro polovina populace. Nicméně při srovnání s jinými vojenskými akcemi Spojených národů nelze nevidět značnou rychlost. Celá operace ukazuje několik věcí.

Bez Američanů

Nynější indonéská vláda není tak neoblomná, jak se původně zdálo, a pod daleko menším tlakem, než byl například režim Slobodana Miloševiče v Bělehradě, souhlasila se vstupem mezinárodních jednotek. Zůstává samozřejmě otázka, jak si Indonésie představuje budoucnost Východního Timoru, zda skutečně přistoupí na výsledek tamního referenda. Teprve v úterý řekl prezident Jusuf Habibie, že jeho vláda požádá zákonodárný sbor, aby rozhodl o odloučení Východního Timoru od Indonésie. Ale to hlavní - záchrana lidských životů - už přese všechno běží.Dále se ukázalo, že mezinárodní „četnickou akci“ lze provést i bez Američanů. To je také dobrá zpráva. Na Východním Timoru působí vojáci mocností asijsko-pacifického regionu: Austrálie, Nového Zélandu, Thajska či Filipín. Přitom jde o operaci typu peace making,…

40.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

40.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte