Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Civilizace

Je to malý svět

Známe to všichni. Setkáme se s někým úplně poprvé a za chvíli zjistíme, že máme alespoň jednoho společného známého. Bez ohledu na to, že světové obyvatelstvo dosáhlo před několika dny šesti miliard, matematici nalezli jednoduchý důkaz, že náš velký širý svět lze bez nadsázky skutečně proměnit v malý. Jakýkoli systém propojených členů - ať již jsou to lidé, elektrárny či mozkové buňky - je podle tohoto tvrzení možno překlopit do skutečně malého světa tím, že několik málo prvků propojíme přímo.

Sebeorganizace chaosu

V lidské společnosti jsou klíčem k takovému propojení jedinci, kteří mají spoustu konexí a znají se s mnoha osobami z jiných měst, zemí, oborů a kultur. Těchto lidí nemusí být závratně mnoho, aby dokázali propojit překvapivé množství jinak od sebe velmi vzdálených a oddělených skupin. Například horolezec, který čas od času jezdí do Himálaje či And, může být pojítkem mezi místní pivní společností a jihoamerickými indiány. Nejde o nic nového, ale teprve nedávno přišli matematici s obecným modelem takového propojení. Matematické vysvětlení fenoménu „malého světa“ v dynamických systémech je připisováno dr. Stevenovi Strogatzovi z Cornellské univerzity ve státě New York a dr. Duncanu Wattsovi z Columbia University.Fenoménem „malý svět“ se doposud zabývali především sociologové a psychologové, kteří jej popsali převážně kvalitativně. Matematici o něj přílišný zájem nejevili, dokud je nezačal přitahovat jako případ systému, který se sám…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
38.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte