Všechny bolesti vyléčí předčasné volby, které jednoznačně rozhodnou, kdo má příští čtyři roky vládnout. Věří tomu očekávaný vítěz, sebevědomá sociální demokracie, kde už proběhlo první kolo stranického boje o ministerské posty. Se Zemanem kupodivu souhlasí i pravicové strany, které se přitom chystají na odchod do opozice. Politici při svých nadějích či obavách ovšem zapomínají na jednu věc: český volič je konzervativní a v trojích polistopadových volbách si už ujasnil svou orientaci. Proto se i poslední průzkumy zase tolik neliší od výsledků voleb před dvěma lety. Kolem třiceti procent má ČSSD, stejné preference patří roztříštěné pravici, o zbytek se dělí příznivci extremistů a malých stran s nerozhodnými občany.

Mnohem pravděpodobnější než jasné vítězství jedné strany je proto další volební pat, který bude navíc většina Čechů hodnotit jako zdravou rovnováhu.

Zapomenuté věci

Ještě před týdnem se zdál konec občanské pravice neodvratný. Věrohodnost ODS dále poklesla, když z potápějící se lodi uprchl i nový manažer Nezmar a  předseda Klaus se dokázal bránit otázkám novinářů jen bezmocnými výbuchy vzteku. Co se týče Skalického aliance, pokud ji poslední finanční skandály posunou pod pětiprocentní hranici volitelnosti, začnou její šéfové o případném zrušení značky „ODA“ uvažovat asi i veřejně. Zdá se však, že mnozí lidé by i dnes nějakou občanskou stranu přece jen volili. Stačila zpráva, že odpadlíci z ODS v čele s Janem Rumlem založili Unii…

07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte