Středomořské léto by bylo extrémně horké, kdyby řecká a turecká strana rozděleného Kypru naplnily své hrozby. Válečný požár by zachvátil nejenom zelenou linii dělící ostrov, ale mohl by vyústit i v konflikt patronů obou komunit - Řecka a Turecka, členů NATO. V čem je problém?

Hladce s Jelcinem

V prvních dnech roku 1997 se do světa rozletěla zpráva, že Nikósie podepsala s Moskvou dohodu o nákupu sofistikovaného systému protivzdušných raket S-300, jakési obdoby amerických patriotů známých z války v Perském zálivu, kdy sestřelovaly Saddámovy scudy letící na Izrael a Saúdskou Arábii. Tímto krokem kyperští Řekové vážně narušili rovnováhu sil na už tak zbraněmi zahlceném ostrově. Turecko reagovalo protesty a hrozbami: od vystoupení ze západních struktur po preventivní vojenský úder, který rozmístění raket S-300 zabrání. Kyperští Řekové ale trvají na svém a jediné, čeho se ve věci dosáhlo, byl odklad původního termínu rozmístění střel z letošního srpna na podzim, nejspíše na konec listopadu.Toto rozhodnutí už je podle diplomatů nezvratitelné. Rusové v červnu na základně u Kaspického moře systém vyzkoušeli a vycvičili kyperský personál. Poslední slovo padlo při vřelém přijetí kyperského prezidenta Glafkose Kleridise v Moskvě 13. července. Kleridis si pochvaloval, jak hladce a podrobně projednal celou věc osobně s prezidentem Jelcinem. Mluvčí Kremlu Sergej Prichodko pak potvrdil, že vojensko-technická spolupráce s Kyprem je integrální součástí ruské…

31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte