Ve středu 1. října vyzvala policie v jižním Štýrsku jednoho řidiče, aby předložil své doklady. Následoval výbuch amatérské pumy, který muži utrhl obě ruce. Z následujícího šetření vyšlo najevo, že v osobě Franze Fuchse padl policii do rukou výrobce bomb, který terorizoval Rakousko od prosince 1993. Ale stále se vtírala otázka: je možné, aby 28 výbuchů dopisových a trubkových pum, 4 mrtvé a 15 zraněných, výhrůžné dopisy, listy s právními a historickými rozklady i humbuk kolem Bajuvarské osvobozenecké armády měl na svědomí jeden člověk? Po dvou týdnech vyšetřování tuto tezi hájí mnozí kompetentní úředníci, ačkoliv případné spolupachatele stále nelze vyloučit. Zdá se, že největší kriminální případ druhé rakouské republiky (objem jeho dokumentace už překročil 500 000 stran) je těsně před objasněním.

Kdo je „historik“

Franz Fuchs je osmačtyřicetiletý svobodný muž, povoláním geodet, který žil v rodinném domku svých rodičů v jihoštýrské obci Gralla. V posledních letech byl nezaměstnaný a jeho známí ho popisují jako nenápadného, samotářského, ale vysoce inteligentního podivína.Sám zatčený vyšetřovatelům tvrdí, že je číslem 3 ve štýrské bojové skupině zvané Bajuvarská osvobozenecká armáda a že v ní vykonával jen poslíčka. Nálezy při domovní prohlídce (nitroglycerin, ostré nálože, plány zapojení, koncepty k dopisu) však dokázaly, že byl přinejmenším nebezpečným spolupachatelem. Důkazní břemeno proti Fuchsovi narůstalo den za dnem a mnozí vyšetřovatelé…

43.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

43.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte