Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Mohlo to být horší

Ano, ale… Vysvědčení, které Evropská unie minulý týden ve Štrasburku vystavila České republice, zkušené diplomaty nepřekvapilo. Unie se rozhodla jednat s námi o budoucím vstupu, zároveň však vyslovila řadu výhrad. Obrázek, který si o nás Unie udělala, známe, na místě je tedy otázka: co si z posudku hodlá vzít tuzemská politická reprezentace, a především jaké kroky chce aktuálně podniknout?

Unii ano, půdu ne

Černínský palác hodlá v prvé řadě provést důkladnou analýzu téměř dvousetstránkového dokumentu, který velmi podrobně mapuje politické, právní a hospodářské poměry republiky a její schopnost vyhovět kritériím Evropské unie. „Musíme prověřit, nakolik fakta uvedená v materiálu odpovídají skutečnosti,“ říká náměstek ministra zahraničí Cyril Svoboda, který má evropskou agendu na starosti. „Už teď je ale zřejmé, že nějaké naprosto zásadní změny vládní politiky nejsou na místě.“

I opoziční sociální demokraté - ústy svého stínového ministra zahraničí Jana Kavana - připouštějí, že středeční hodnocení vyznívá pro naši zemi relativně příznivě. „V tuto chvíli je třeba soustředit se na přípravu vyjednávání, které bude velmi těžké,“ říká Kavan.

O tom, jakou strategii při vyjednávání s Unií zvolit, bude na základě čerstvě zveřejněného posudku rozhodovat v půlce září vládní výbor pro evropskou integraci, kterému předsedá premiér Klaus. „Právě tady Česká republika zaujme první politický postoj, který povede k naší vyjednávací pozici,“ říká Svoboda…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].