Do parlamentních voleb v Izraeli (29. květen) zbývá jen týden a předvolební kampaň je v plném proudu. Průzkumy veřejného mínění poukazují na to, že rozdíly mezi hlavními soupeři jsou zanedbatelné: pohybují se kolem 5 %. Každému je tu však jasné, že skutečný výsledek voleb bude mít málo společného se statistikou, podaří-li se teroristům Hamasu uskutečnit spektakulární útok. Ten by byl z hlediska veřejného mínění samozřejmě mnohem účinnější než celá volební kampaň.

Pravidla se liší

Letošní volby obsahují novinku: poprvé od roku 1992, kdy byl změněn volební zákon, budou totiž izraelští občané volit svého předsedu vlády přímou volbou. Tato změna měla především posílit exekutivu a oprostit ji od složitých koaličních jednání. Měla také výrazně omezit vliv náboženských stran, jež využívají svou strategicky výhodnou pozici jazýčku na vahách. Zákon měl zkrátka umožnit efektivní a rychlé fungování vlády.Kdo si však přečte volební zákon pečlivě, přijde na to, že jeden z jeho článků původní úmysl maří. Onen článek praví, že parlament má pravomoc odvolat přímo zvoleného premiéra. To je situace zřejmě paradoxní, poněvadž autorita předsedy vlády, zvoleného přímo občany, nevyplývá z důvěry parlamentu, nýbrž bezprostředně od voličů. V důsledku zmíněného článku, který je výsledkem tlaku náboženských stran, bude muset premiér podstoupit únavné koaliční jednání a jmenovat své ministry tak, jak mu to předurčí silové poměry v parlamentu. Bude to mít tím složitější,…

21.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

21.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte