V noci ze 7. na 8. březen mohl z úřadu spolkového kancléřství stoupat bílý kouř - jako když se ve Vatikánu oznamuje zvolení nového papeže. Sociální demokraté kancléře Franze Vranitzkého a lidovci vicekancléře a ministra zahraničí Wolfganga Schüssela totiž po dvouměsíčním jednání uzavřeli koaliční dohodu. Minulé úterý složil nový vládní tým slib do rukou spolkového prezidenta a ve středu přednesl Franz Vranitzky v parlamentu vládní prohlášení.

Menší platy na školách

Koaliční dohodu kabinetu „Vranitzky V.“, dokument o více než padesáti stránkách, charakterizuje konsolidace rozpočtu. Ta je vyvolána především potřebou splnit maastrichtská kritéria, stanovená pro fungování evropské měnové unie. Lidé ovšem hovoří u „úsporném balíku“. A tento balík má ucpat rozpočtovou díru o objemu 100 miliard šilinků.Pro každý rezort jsou nahlášeny železné úspory: ve veřejných službách platí „stop stav“ pro přijímání nových pracovníků (uprázdněná místa se už nebudou doplňovat) a v mnoha profesních odvětvích byly zmrazeny mzdy. Veřejnost se musí smířit s citelnými škrty v sociální oblasti (především co se týče dětí a rodin) i s vyšší daňovou zátěží: mimo jiné se zavádí mýto na všech rakouských dálnicích. Vynalézavost berních úředníků nezná mezí, a tak poplatníci narazí na „daň z kopírování“ či na „daň ze smlouvy o dílo“.Zvláště drasticky se „úsporný balík“ projeví v oblasti vzdělávání, především na univerzitách. Asistenti a lektoři musí od podzimu počítat s přibližně…

12.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

12.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte