Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Nashledanou příště

Rakouské parlamentní volby (17. prosince) ukázaly, že klišé o "arcikonzervativních Rakušanech" má cosi do sebe: voliči dali hlasy vládnoucím sociálním demokratům, což v rakouských poměrech znamená, že hlasovali pro staré, dobré, byť poněkud zkostnatělé pořádky.

Rakouské parlamentní volby (17. prosince) ukázaly, že klišé o „arcikonzervativních Rakušanech“ má cosi do sebe: voliči dali hlasy vládnoucím sociálním demokratům, což v rakouských poměrech znamená, že hlasovali pro staré, dobré, byť poněkud zkostnatělé pořádky. Přesněji řečeno, vyslovili nedůvěru všem stranám, které bijí na poplach a požadují co nejrychlejší a nejzásadnější změny v rakouském politickém systému.

Nejde jen o rozpočet

Ovšem Rakousko by nebylo Rakouskem, kdyby tato dělící čára určovala pouze vztah mezi pozicí a opozicí, jak tomu bývá v jiných zemích. K systémobijcům, kteří stranu kancléře Franze Vranitzkého (neboli „Vranze“, jak ho přezdívají vídeňští karikaturisté) obviňují z papalášské neochoty cokoliv pořádně provětrat, totiž patří i lidovci Wolfganga Schüssela, tedy Vranitzkého partneři ve vládě. Co to znamená? Především tolik, že důvod koaliční roztržky, jež vedla k předčasným volbám, nespočívá jen v odlišném pohledu na děravý rozpočet. (Jak sešít záplatu na příští rok, když z plánovaných 700 miliard šilinků schází téměř 50 miliard?) V pozadí jsou mnohem zásadnější věci.Přesto si zopakujme události. Lidovci chtěli zmíněný schodek uhradit zrušením různých přebujelých sociálních dávek a pouze pro případ nejvyšší nouze byli ochotni přistoupit na zvýšení daní. Sociální demokraté odmítli odbourat „sociální jistoty“ a naopak se klonili právě ke zvýšení daní. Tahanice skončila 11. října, když lidovecký šéf Schüssel vleklá jednání…

52.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

52.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte