Čas od času se můžeme setkat s názory různých politiků a teoretiků, že ústava se u nás netěší potřebné vážnosti, že politická moc vůči ní projevuje okázalé pohrdání a podobně. Je pravda, že toto volání nikoho nevzrušuje a vzrušovat ani nemůže, neboť úvahy o ústavě nepatří zrovna k senzačnímu čtení. To se týká i Ústavního soudu, ačkoli jeho činnost souvisí s významem ústavy daleko konkrétněji a podstatněji než moudré a ušlechtilé myšlenky.

Rozhodnutí Ústavního soudu vzbuzují pozornost, zejména když se týkají poslaneckých podání na zrušení určitých zákonů nebo jejich částí. O těchto rozhodnutích se pak spekuluje: jestli jsou správná, kdo vyhrál či prohrál, zda se opozice nesnaží kompenzovat své neúspěchy v parlamentu apod. Aktivita opozičních poslanců před Ústavním soudem je opravdu značná. Soud už sedmkrát rozhodoval o jejich návrzích a z toho třikrát jim dal za pravdu (naposledy když zrušil pravomoc ředitelů věznic přeřazovat vězně do zařízení s mírnějším nebo naopak přísnějším režimem). V jednom případě se ovšem zabýval návrhem převážně koaličních - vyjma ODS - poslanců: návrhu vyhověl a zrušil podmínku trvalého pobytu v republice pro restituenty.

Nikdo se necítil vázán

Rozmanitým hodnocením výroků Ústavního soudu, která většinou vycházejí z politických souvislostí, uniká podstatná věc: že totiž funguje efektivní nástroj kontroly ústavnosti. A to nejen v technickém smyslu, ale v tom, že ústava konkrétně a názorně znamená něco závažného pro…

01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte