Vysoké IQ nestačí

Gymnázium pro geniální děti hledá přístřeší

Dvacetiletý Filip Procházka z Prahy je příliš inteligentní. Už na základní škole nemusel dávat pozor, protože všechno uměl nazpaměť hned po prvním výkladu. Na druhém stupni ho okouzlily počítače, učitelé ale hodnotili jeho zájem důtkami (četl příručky pod lavicí). Jednou dostal i dvojku z chování, když ho učitelka přistihla, že se místo „korzování“ o velké přestávce skrývá ve skříni a studuje programovací jazyky. Na gymnáziu to bylo stejné: samé jedničky, počítačům rozuměl lépe než učitelka. Nakonec ho přestaly bavit i komputery. Kvůli matce ještě složil přijímací zkoušku na právnickou fakultu, ale docela ho potěšilo, že nebyl přijat. Dnes pracuje v polygrafickém podniku a o učení nechce ani slyšet.

Právo na vzdělání v praxi

Filip patří ke dvěma procentům populace, kterým při testech vychází IQ nad 130 bodů. Na škole takoví lidé často nejsou úspěšní, protože se tam neskonale otravují. Někdy zlobí učitele tak dlouho, až je přeřadí do zvláštní školy. Jejich rodiče se obvykle s neúspěchy těžko smiřují a tvrdí, že společnost jejich dětem „upírá právo na vzdělání“.První českou školu, kde se mohou kantoři zvlášť nadaným dětem individuálně věnovat a uspokojit nenasytný hlad po vědění, založila před rokem mezinárodní společnost MENSA. Mezi podmínky přijetí patří IQ nad 130, školné stálo v minulém roce deset tisíc korun. Osmileté gymnázium však nemělo budovu a tak své první tři třídy …

33.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

33.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte