Začarovaný kruh

„Nejdřív začne sípat a nemůže se nadechnout. Po několika hodinách se už dusí a v obličeji zmodrá. Vy jste ale přitom úplně bezmocný: můžete větrat, rozvěšovat mokrá prostěradla, ale vaše dítě se dusí dál. Nakonec propadnete panice.“ Tak popisuje zkušenost se záchvaty alergie své devítileté dcery Ester paní Anna Tomášková (43). Záchvaty se opakují od Esteřiných dvou let každý rok a někdy trvají i dva dny. „Vůbec nechápe, co se s ní děje. Je to asi jako kdyby vás někdo najednou zasypal v tunelu.“ Někdy nezbývá, než zavolat pohotovost: záchvat může skončit udušením.

Ester

Pro rodinu jsou Esteřiny nemoci velikou zátěží. Její matka je grafička a stará se sama o dvě děti: „Přes den lítáme po doktorech, v noci mě čeká práce.“ Zcela zvláštní život vede i Ester. Musí si dávat pořád pozor na spoustu věcí, dlouhý čas tráví doma nebo v nemocnici - minulý rok se učila vlastně dálkově. Už dva roky preventivně čtyřikrát denně spolyká dávku až pěti druhů prášků. „Jde z toho strach, ale alespoň nejsme tak bezmocní jako dřív, kdy byly prášky jen pro známé,“ říká A.Tomášková.Starost o dceru je prý skoro jako povolání: během let spolu absolvovaly desítky vyšetření. Lékaři tvrdili, že za Esteřiny potíže může prach z koberce, pyl, srst kočky, holubi, a jako konečnou diagnozu určili astma. Potíže se záněty průdušek se ale nezlepšily, naopak přidaly se k nim další: atopický ekzém, v zimě vleklé chřipky a angíny. Podle A.Tomáškové má sice její dcera k…

14.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

14.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte