Chvála jedinečnosti

aneb Výtvarná kritika jako P( r )omluva

Pro výtvarné umění se rok 1992 otevřel exemplářem nečekaným: bouřlivou reakcí veřejnosti na znojemskou výstavu Michala Machata a Martina Velíška. Problém institucí, morálky v umění, a střídání stráží se všemi důsledky poznamenal vlastně všechno, co se potom odehrávalo.

Morálka a instituce

Nejasnost kritérií a postojů jednotlivců i institucí , mající daleko do „líného proudu demokracie a plurality“, umožnily nejen sérii „kauz“, která pokračovala koneckonců jako „prodloužená“ roku 1991 (a  tedy let předcházejících ), ale v subtilnější podobě svůj pendant nalezla i v pochybnostech doprovázených jednotlivé výstavy, které na sebe strhly pozornost zejména zasvěcenějších diváků - odborníků. Kromě znojemského skandálu, jehož neopodstatněnost prokázaly výstavy týchž výtečníků v Havířově, Bratislavě a říjnu i Praze, si svou neuzavřeností pozornost zaslouží spor o Akademii výtvarných umění známý jako „Knížák versus Načeradský“, otazníky kolem Kramářovy sbírky, která byla darována národní galerii, vleklé licitování s Veletržním palácem, v jehož pozadí probíhá diskuse o pojetí galerijní činnosti a o kompetencích ministerstva kultury a které (nepřiznaně) ovlivňují i osobní antipatie, strach ze ztráty prestiže a z nutné změny. V posledních měsících se - pro veřejnost na stránkách čtrnáctideníku současného výtvarného umění Ateliér - jedná o to, jak lze rozlousknout tvrdé oříšky s problémem…

03.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

03.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte