Když před 6 lety vstoupil Michail Gorbačov na politickou scénu, vzbudil naděje na Západě a především na Východě. V té době ještě tápal a nedostatek moci byl nucen kompenzovat neformálním vystupováním - figuroval jako hlasatel nového myšlení. Čím výše však stoupal po žebříčku, tím zřetelněji se projevovaly brzdné mechanismy starých pojítek a vazeb, tím těžší bylo pro něj vybočit z kolejí, prošlapaných generacemi leninistů, stalinistů a brežněvistů.

Výnosy

Mohlo by se stát, že jedinou činností prezidenta SSSR je v současné době vydávání výnosů. Jejich množství předstihlo všechna očekávání, účinnost je však pranepatrná. Dne 5.února vydal Gorbačov výnos o neplatnosti a nezákonnosti litevského referenda o nezávislosti republiky; o den později komentoval Landsbergis tento výnos jediným slovem: „Nonsens!“ Jiný Gorbačovův výnos, o boji KGB proti hospodářské sabotáži, se mj. projevil i v pronásledování podnikatelů. Jeden z nich, Arťom Tarasov se svou firmou Istok, se stal první obětí prezidentova výnosu. Celá záležitost má zřejmě politické kořeny: Tarasov v jednom ze svých vystoupení naznačil, že prezident by možná chtěl při setkání s japonskou stranou odprodat Japonsku čtyři Kurilské ostrovy. Gorbačov zareagoval pohrůžkou, že věc předá soudu. Je znám i osud dalšího prezidentova výnosu: dne 8.února hlídkovala milice spolu s příslušníky armády sice již ve 449 sovětských městech (kromě milice je zaangažováno celkem 12 tisíc vojáků sovětské armády). Ale…

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte