Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

OSA Kostra

Často je postup jednoduchý: spisovatel přijde do nakladatelství s rukopisem a se zájmem ho vydat. Pokud nakladatelství knihu vydat chce, dohodne se spisovatelem výši autorské odměny.

„Při každém užití díla náleží autorovi autorská odměna. Výše této odměny se řídí podle hodnoty díla a jeho významu pro společnost.“ (par.13 autorského zákona)

Často je postup jednoduchý: spisovatel přijde do nakladatelství s rukopisem a se zájmem ho vydat. Pokud nakladatelství knihu vydat chce, dohodne se spisovatelem výši autorské odměny. Potíže však nastávají v případech, kdy autor není schopen užití svých děl uhlídat. V současném „věku informatiky a masmédií“ se tak děje stále častěji, a vůbec nejvýrazněji v hudbě. Ta zní skoro všude a autor by se musel dohadovat s kdejakým majitelem musicboxu, uslyší-li tam svou písničku. Proto se autoři hudebních děl nechávají zastupovat organizacemi (u nás Ochranný svaz autorský-OSA), které provozování jejich děl evidují a vybírají poplatky za užití děl.

Hlas populární hudby

V minulosti OSA vybrala určitou sumu peněz a tu přerozdělila podle své představy o „hodnotě děl a jejich významu pro společnost“. Hodně peněz se tak přelévalo z popu do vážné hudby, a to zejména do té funkcionářské. Zastupovaní ztratili kontrolu a OSA se dostala do absurdních konců, v nichž bylo možné dědicům Jaroslava Ježka řádově 100.000 ubrat, aby se mohla přidat stejná suma členu ÚV skladatelské organizace. Provalila se aféra (Mladý svět 40/1989) zvaná OSA NOSTRA.

Jak věc napravit? Ať každý autor dostane přesně tolik, kolik OSA od uživatelů jeho díla vybere! Bez jakéhokoliv přerozdělování. To ostatně nemá v jiných…

v01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte