ROZHOVOR_Rychlik01_jaros
Jan Rychlík

Je to trochu záhada: rozdělení společného státu Čechů a Slováků si přál málokdo, a přece k němu nakonec došlo. Bez referenda, na základě speciálního zákona. Bylo to vůbec legální? A nepředstavoval společný stát hodnotu, pro jejíž zachování se mělo udělat víc? Historik Jan Rychlík byl v době rozpadu Československa poradcem předsedy české vlády Petra Pitharta a dramatická jednání mezi slovenskými a českými politiky sledoval z bezprostřední blízkosti.

Zachování společného státu si přála veřejnost, prakticky celá česká politická scéna, zpočátku i významná část slovenské politické reprezentace. Federaci byla nakloněna armáda, velká část slovenských důstojníků sloužila v Čechách a na Moravě. Proč tedy k rozdělení nakonec došlo a jaké spodní proudy a zájmy se tam projevily?

Nehledal bych spodní proudy. Každý národ usiluje o vlastní stát, i když si to jeho příslušníci nemusí uvědomovat. Mnohonárodnostní státy nemají budoucnost, všechny se rozpadají. Tak proč by zrovna Československo mělo být výjimkou?

Opravdu se všechny rozpadají?

Pokud se nerozpadly, jsou nestabilní. Představa, že definitivně vyřešíme spory mezi národy v mnohonárodnostním státě, je scestná. Už od doby, kdy se na Slovensku objevilo autonomistické hnutí, které stále sílilo, bylo pravděpodobné, že v delším časovém horizontu se společný stát rozdělí. Autonomistické hnutí přitom vzniklo velice záhy, zhruba už v roce 1919.

[image id=…

1_obalka_československo_special
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_československo_special
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 922

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte