Tatiana Brederova a Petr Dolezal
Úplně nesamozřejmá tíha. (Tatiana Brederová a Petr Doležal) • Autor: Matěj Stránský

Pětatřicetiletý Marek Souček z Olomouce rád hraje se starou partou přátel fotbal, ale dnes už nechodí tak často jako dřív. Odkráčet po skončení zápasu hned domů a nejít ještě na pivo mu přijde nepatřičné, protože pak by si se svými kamarády pouze zasportoval, ale nepopovídal – a jedno bez druhého mu nedává smysl. Doma čeká sotva půlroční syn. Poctivě ho přebaluje, kdykoli může, i když se mu na rozdíl od manželky zvedá – láskyplně, ale přece jenom zvedá – z plné plínky žaludek. A zpravidla vaří večeři nebo oběd na druhý den, i když ho vaření nebaví a nějak extra mu nejde. To se dá prý říct i o jeho ženě a on má víc prostoru něco rychle připravit než ona.

Tohle všechno mladého učitele trápí, ale rodičovství pro něj má – kromě samotného faktu, že má zdravého potomka, kterého s partnerkou chtěli, a v jeho životě je „všechno v pořádku“ – i zcela povrchně světlé stránky. Když jde sám na procházku městem, s miminem v kočárku nebo v nosítku, je na sebe pyšný a sám sebou dojatý. Ještě víc, když dítě na dvě hodiny odveze od jeho matky a ta má čas pro sebe a svoje přátele. Je se sebou spokojený, když se zamyslí, jak své manželce „pomáhá“ a že má v rodině úplně jinou roli než jeho otec, který nic takového neprovozoval.

Model, kdy se ženě po narození dětí obrátí život vzhůru nohama, zatímco život jejího muže plyne dál bez větších změn, dnes opouští spousta lidí. Pro Marka Součka je dokonce jednodušší plnit roli (na středoevropské poměry) uvědomělého otce. „Je snazší trávit čas s…

I_obalka_vyzvy_zapadu_print
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_vyzvy_zapadu_print
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1539

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte