*39, Kavarna Slavia, Praha 1986
Kavárna Slavia v Praze, 1986 • Autor: Lubomír Kotek

V únoru 1988 mi bude 21 let.

Snažím se vybavit si svůj tehdejší svět. Všichni kouříme, jíme nezdravá jídla, pijeme turka, nad nímž trávíme dlouhé hodiny v kavárně Slavia pod shovívavým pohledem homosexuálního vrchního Zdeněčka. Kolem páté odpolední do kavárny vstupuje svým kácivým krokem poloinvalidní prodavač Večerní Prahy, kterou si za padesátník kupujeme. Nespěcháme ven, kde padají omítky, zábradlí jsou oprýskaná, domy olemované lešením. Pražané mi připadají šediví a shrbení, cizince v ulicích skoro nepotkáš. Málokdo má doma telefon, stojíme fronty u budky. Prodavačky jsou nepříjemné a v obchodech stejně nic není, tak proč tam chodit. Ve skříni nám visí jen pár kousků oblečení, nosíme směšné účesy. Budoucnost je slovo bez významu, doufáme, že se životem protlučeme bez kompromisů, a zároveň je už neustále děláme. Zahraničí je pro nás orámováno vojsky Varšavského paktu a devizový příslib a doložka nedostupnými metami.

Už pár roků vím, že svět je pro mě rozdělený na komunisty a antibolševiky – a jen s těmi se chci bavit. Není to samozřejmě jednoduché, i na FAMU, svobodnější škole než ostatní, se člověk musí podvolit a poslouchat přednášky členů KSČ. I mě si v únoru v roce 1988 předvolají, zda bych se nechtěla stát kandidátkou strany, protože jsem aktivní v SSM. Jenže to jen proto, abych prostřednictvím svazácké organizace mohla společně s dalšími spolužáky vydávat studentský časopis Kavárna. Zdvořile odmítnu s tehdy běžnou výmluvou, že bych takovou zodpovědnost…

obalka
Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obalka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte