Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Téma

Děti normalizace

1988: Vzpomínky a eseje

*39, Kavarna Slavia, Praha 1986
Kavárna Slavia v Praze, 1986 • Autor: Lubomír Kotek

V únoru 1988 mi bude 21 let.

Snažím se vybavit si svůj tehdejší svět. Všichni kouříme, jíme nezdravá jídla, pijeme turka, nad nímž trávíme dlouhé hodiny v kavárně Slavia pod shovívavým pohledem homosexuálního vrchního Zdeněčka. Kolem páté odpolední do kavárny vstupuje svým kácivým krokem poloinvalidní prodavač Večerní Prahy, kterou si za padesátník kupujeme. Nespěcháme ven, kde padají omítky, zábradlí jsou oprýskaná, domy olemované lešením. Pražané mi připadají šediví a shrbení, cizince v ulicích skoro nepotkáš. Málokdo má doma telefon, stojíme fronty u budky. Prodavačky jsou nepříjemné a v obchodech stejně nic není, tak proč tam chodit. Ve skříni nám visí jen pár kousků oblečení, nosíme směšné účesy. Budoucnost je slovo bez významu, doufáme, že se životem protlučeme bez kompromisů, a zároveň je už neustále děláme. Zahraničí je pro nás orámováno vojsky Varšavského paktu a devizový příslib a doložka nedostupnými metami.

Už pár roků vím, že svět je pro mě rozdělený na komunisty a antibolševiky – a jen s těmi se chci bavit. Není to samozřejmě jednoduché, i na FAMU, svobodnější škole než ostatní, se člověk musí podvolit a poslouchat přednášky členů KSČ. I mě si v únoru v roce 1988 předvolají, zda bych se nechtěla stát kandidátkou strany, protože jsem aktivní v SSM. Jenže to jen proto, abych prostřednictvím svazácké organizace mohla společně s dalšími spolužáky vydávat studentský časopis Kavárna. Zdvořile odmítnu s tehdy běžnou výmluvou, že bych takovou zodpovědnost…

Tento článek je v plném znění dostupný po zakoupení speciálního vydání týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 33 článků vydání zakoupením čísla.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
obalka
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 33 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte